DOMOWY KOŚCIÓŁ

Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, jest ruchem świeckich w Kościele, który pomaga małżeństwom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy tego sakramentu, uczy ich nim żyć i celebrować go przez całe życie. Pomaga w budowaniu prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Duchowość małżeńska, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem, proponowana w ramach Domowego Kościoła jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych nazywanych zobowiązaniami – darami. Są to:

  • codzienna modlitwa osobista połączona z lekturą Pisma Świętego,
  • regularne spotkanie ze Słowem Bożym,
  •  codzienna modlitwa małżeńska jako wspólne stawanie przed Panem,
  • codzienna modlitwa rodzinna, jako wspólnoty zanurzonej w Bogu,
  •  comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia (systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną),
  • uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych.

Zobowiązania te nie są celem samym w sobie, ale środkiem wspierającym małżonków w przybliżaniu się do Chrystusa na drodze do zbawienia.

Małżonkowie należący do Domowego Kościoła spotykają się raz w miesiącu w grupach o stałym składzie, które nazywamy kręgami Domowego Kościoła. Krąg tworzy od 4 do 7 małżeństw sakramentalnych. Jedno z małżeństw jest odpowiedzialne za pracę formacyjną, duchowy wzrost wszystkich należących do kręgu, a także za przebieg spotkań formacyjno-modlitewnych, które odbywają się w mieszkaniach poszczególnych małżeństw. W spotkaniach kręgu uczestniczy także kapłan, który pełni rolę opiekuna duchowego. Jest to nie tylko spotkanie bliskich przyjaciół, ale czas dzielenia się życiem, troskami i radościami, wspierania się wzajemnie, czas wspólnej modlitwy i rozważania Słowa Bożego oraz dzielenia się realizacją podjętych zobowiązań, służących rozwojowi duchowemu, a także czas formacji, czyli zgłębienia wybranego przez krąg tematu. Do istoty pracy formacyjnej w kręgach należy również uczestnictwo w różnego rodzaju rekolekcjach organizowanych przez Domowy Kościół. Założycielem Domowego Kościoła jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). W rozwoju Domowego Kościoła ściśle współpracowała z Założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ. Duchową kolebką DK jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 r. odbyła się pierwsza oaza rodzin, która zapoczątkowała rozwój ruchu.

Obecnie w Rejonie Winogrady jest 15 kręgów Domowego Kościoła – 66 małżeństw, które spotykają się na terenie Parafii pw. św. Jana Bosko na Winogradach, św. Karola Boromeusza na os. Pod Lipami, św. Stanisława Kostki na Winiarach, św. Jana Vianneya na Sołaczu, Matki Boskiej Zwycięskiej na os. Zwycięstwa i św. Aniołów Stróżów na os. Kosmonautów. Część małżeństw mieszka także na terenie innych parafii. W każdej chwili możemy zawiązać nowy krąg.

Jeżeli jesteście małżeństwem sakramentalnym i chcielibyście:

  • pielęgnować miłość małżeńską,
  • nauczyć się rozwiązywania konfliktów,
  • budować rodzinę silną wiarą,
  • przekazywać wiarę swoim dzieciom,
  • doświadczyć życia we wspólnocie z innymi małżeństwami
  • rozwijać w sobie postawę służby we wspólnocie Kościoła, według otrzymanych darów

to wspólnota Domowego Kościoła jest dla Was.

Skontaktujcie się z nami

Para rejonowa Domowego Kościoła Rejonu Winogrady: Agnieszka i Andrzej Kiraga.

Tel. 502 942 502 i 501 790 079; email: pararejonowa.dk@gmail.com

Aby dowiedzieć się więcej, zobaczcie także:

Krótki film „Domowy Kościół – Wspólnota dla rodzin”:            https://www.youtube.com/watch?v=8NcFEsFI9b0

Ogólnopolska strona Domowego Kościoła

Diecezjalna strona Domowego Kościoła