SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

Narzeczeni pragnący zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się najpóźniej trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu do ks. Proboszcza celem spisania protokołu przedmałżeńskiego.

Należy dostarczyć:

  • Dowód tożsamości
  • Świadectwo chrztu świętego wraz z adnotacją o przyjęciu sakramentu bierzmowania (dokument ważny jest przez trzy miesiące począwszy od daty jego wystawienia)
  • Świadectwo bierzmowania (jeżeli nie ma informacji o przyjęciu tego sakramentu na świadectwie chrztu)
  • Świadectwo ukończenia katechezy w zakresie szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły średniej
  • Świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej (kurs przedmałżeński i poradnictwo rodzinne).
  • W przypadku ślubu konkordatowego – zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego
  • Dane świadków (imię i nazwisko, data urodzenia,  miejsce zamieszkania)
  • W przypadku zawartego już związku cywilnego – dokument z Urzędu Stanu Cywilnego, a w przypadku wdowców – dokument o śmierci współmałżonka.

Jeżeli narzeczeni nie należą parafii pw. św. Jana Bosko, powinni otrzymać pisemną zgodę od swojego ks. Proboszcza na zawarcie związku małżeńskiego w naszej parafii. Również narzeczeni starający się o tzw. licencję, czyli pragnący zawrzeć związek małżeński w innej parafii, powinni się zgłosić do kancelarii z wymienionymi powyżej dokumentami trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu.

Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Kościele katolickim obecność dwóch świadków jest konieczna do ważnego zawarcia małżeństwa. Mówi o tym kanon 1108 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Jednocześnie w żadnym z dokumentów nie ma mowy o wymogach, jakie miałyby dotyczyć świadków. W związku z tym przyjmuje się, że świadkiem na ślubie kościelnym może być każda osoba pełnoletnia, posiadająca zdolność podejmowania czynności prawnych, niezależnie od płci, przekonań religijnych czy stanu cywilnego.

Śpiew i muzyka. W ich wyborze powinno się brać pod uwagę te wartości, które wyrażają wiarę oraz pomagają obecnym w pełnym uczestnictwie w liturgii. W Mszach Świętych ślubnych pierwszeństwo mają śpiewy wspólnotowe. Oprawę muzyczną należy uzgodnić wcześniej z organistą.

Fotografowanie i filmowanie. Nie powinny przesłonić celebrowanej uroczystości. Mogą być realizowane jedynie przez osobę upoważnioną do tego na podstawie wymaganych kwalifikacji, a więc licencji wydawanej przez Kurię Poznańską. Wykluczone jest filmowanie z dodatkowym oświetleniem. Fotografowie i kamerzyści proszeni są o dyskretne zachowanie się w kościele i niezajmowanie miejsca w prezbiterium. Kwadrans przed rozpoczęciem liturgii powinni przedstawić się w zakrystii celebransowi celem uzyskania zgody na fotografowanie lub filmowanie.

Dekoracja kościoła. Za dekorację kościoła odpowiedzialne są osoby wyznaczone przez ks. Proboszcza.